Sfarbenie a Genetika

                          Sfarbenie

Aj keď klasická a typická farba border kolií je čierno-biela, prípadne čierno-biela s pálením, stretneme sa aj s borderkami v iných farbách. Každá je typická klasickými bielymi znamkmi: na tvári, hrudníku a na labkách, bielym golierom okolu krku a bielou špičkou chvosta. Tieto farebné znaky sa nazývajú "írsky vzor" ("Irish Spotting"). V UK sú povolené akékoľvek farby a znaky, ale biela by nemala dominovať. Na predstavu uvádzam možné farby vrátane neštandardných bielych. FARBA:

jackie jackie jackie jackie

čierno-biela

trikolór (s pálením)

hnedo-biela

hnedá trikolóra

jackie jackie jackie jackie

modro-biela

modrá trikolóra

lila

lila trikolóra

jackie jackie jackie jackie

blue merle

blue merle s pálením

red merle

red merle s pálením

jackie jackie jackie jackie

tan (austrálska červená, ee red)

sable

brindle

so sedlom

jackie jackie jackie jackie

bodkovaná

s polomaskou

biela tvár "white face"

double merle

Druh srsti:

 

jackie

Dlhosrstá

jackie

Krátkosrstá

jackie

Niečo medzi

 


 

 

                      Genetika

 

Niečo o genetike: Aká bude farba potomkov je vec genetiky. V základe ide o dva gény, ktoré dedí štena po oboch rodičoch. Jeden od matky a jeden od otca. To platí pre akúkoľkek charakteristiku, nielen farbu.
ill title  Gény sú buďto dominantné (značíme veľkým písmenom), ktoré sa prejavujú navonok alebo recesívne (značíme malým písmenom), ktoré sú skryté. Ak však krížime rodičov, kde obaja majú recesívne gény, prejavia sa tieto aj navonok. Inak povedané ak je gén dominantný, zviera potrebuje len jednu kópiu génu (buď od otca alebo matky) aby vznikla určitá farba. Ak je gén recesívny, zviera musí mať 2 kópie tohto génu (jeden od otca a jeden od matky). Recesívne gény sa môžu prenášať (tzn. zviera má iba jednu kópiu tohto génu – od matky alebo od otca – čím nevzniká na potomkovi určitá farba, ale gén sa môže preniesť na potomstvo). Rozdelením týchto génov medzi potomkov sa líšia štenatá vo vrhu.  Ak má zviera 2 rovnaké gény (dva dominantné alebo dva recesívne) nazýva sa homozygotný gén a ak má dva rôzne gény, nazývame ho heterozygotný gén. Ak je zviera heterozygotné pre konkrétny gén (tzn 1 gén dominantý a 1 gén recesívny - Mm), bude štatisticky dominantný gén prenášaný na 50% potomkov a recesívny na zvyšných 50%. Ak je zviera homozygotné pre konkrétny gén (má obe kópie rovnaké –buď MM alebo mm), tak bude prenášať ten gén na všetko potomstvo. Genetika farby je užitočná v prípade, ak chceme šteňatá určitej farby, ale pri plánovaní párenia by nemala farba dominovať nad požiadavkami na zdravie a temperament.  Konkrétne farby a genetika alebo viac o farbách V závislosti od plemena alebo od krajiny sa pre rovnaký gén farby používa rôzny termín. A to nás mätie.
Napr. riedenej hnedej sa u dobermanov hovorí Isabella, u kelpií sa tejto farbe hovorí Fawn a u border kolií Lila. Psovi, ktorý je geneticky "recesívne červený" čiže (e/e) sa hovorí u niektorých plemien žltý, u niektorých červený. Hnedá (Brown) sa navýva čokoládová, a mnohými je označovaná ako červená (red). U austrálskeho dobytkárskeho psa je čiarkovaná čierna s pálením (ticked-Black/tan) známa ako modrá (blue).
Všeobecne sa uvádza, že sfarbenie kontroluje celkovo 10 génov (A,B,C,D,E,G,M,P,S a T).
U borderiek tieto:
  Čierna/hnedá – B Čierna farba má dostatok eumelanínu (kukni sem čo to je), v hnedom psovi majú eumelanínové pigmentové zrnká iný tvar. Gén značíme ako B (dominantný) pre čiernu a b (recesívný) pre hnedú. Čierna je dominantná, tak stačí jeden rodič čierny, aby sa čierna preniesla na potomstvo. Hnedá je recesívna, tak obaja rodičia musia nosiť tento gén (buď bb alebo Bb).

BB – čierny pres neprenášajúci hnedú (homozygous black)
Bb – čierny pes prenášajúci hnedú (heterozygous black)
bb – čokoládový/hnedý pes (homozygous chocolade, brown, red)
  Merle - M byť tzv. prenášači. Ak teda pes nemá merle sfarbenie, neprenáša ho ani na potomkov. Je vyjadrený ako M (merle), m (nie je merle).

Väčšina merle jedincov je heterozygotná (Mm), to znamená že majú iba 1 kópiu génu (buď otec bol merle alebo matka). Ak skrížime dva merle jedince, dostameme časť vrhu (asi 25%) homozygotné merles (MM) – zdvojené merle (double merle), u ktorých existuje pomerne veľké množstvo zdravotných problémov – hluchota, slabý zrak, malformácie na očiach, neplodnosť. Sú obvykle málo škvrnité, príliš biele a majú nezvyčajne malé oči. Kvôli týmto problémom nesmieme nikdy páriť dvoch merle jedincov. U bežných heterozygotných merle jedincoch nie sú známe žiadne spomínané zdravotné problémy.

mm – nie je merle (homozygous merle)
Mm – zdravá merle (heterozygous merle)
MM – dvojitá merle (homozygous merle)
Merle je dominantý gén, takže stačí iba jedna kópia tohto génu (otec alebo matka musia byť merle). V merle géne pôsobí na eumelanín pigment spôsobujúci rôzne stupne zriedenia farby, preto majú strakatý vzhľad a môžu sa vyskytnúť aj v čiernej aj v hnedej. Môže sa preniesť aj na farbu očí (modrá) a nosa (ružová). Pretože je to dominantný gén, merle psy nemôžu     Modrá/lila – riedená farba = D (dilute) Zrieďovací gén je recesívny a mierne pôsobí na zmenu tvaru pigmentu, ktorý obsahujú bunky vo vlasových folikulách a tým ovplyvňuje pigmentové častice. Oslabuje farbu, čiže pri čiernej vzniká modrá a pri hnedej vzniká lila.

Zrieďovací gén môže pôsobiť s merle génom a vytvára bridlicovú merle (slate merle) a lila merle. Mimochodom existuje pomerne zriedkavá genetická forma vyskytujúca sa u tohto sfarbenia (nielen u BC ale aj iných plemien) známa ako holohlavosť (to ešte neviem presno čo je).

DD – neprenáča riedenú = čierna/hnedá (homozygous non-dilute)
Dd – nie je modrá/lila ale prenáša ju na potomkov (heterozygous non-dilute)
dd – riedená =modrá alebo lila (homozygous dilute)
  Rozširujúci gén - E (extension) Ide o rozšírenie génu, ktorý vytvára svetlú žltú farbu (true red, australian, ee red, golden red). Rozširujúci gén riadi rozšírenie 2 pigmentov. Dominantný E umožnuje rozšírenie eumelanínu, takže pes je čierny alebo hnedý, e je recesívna forma a rozširuje feomelanín, a bráni rozšíreniu eumelanínu, čo znamená, že v pigmente nie je eumelanín a preto je zviera červené. Kedže je to recesívna forma, musia obaja rodičia v sebe nosiť aspoň jeden gén zlatej farby.

Tento gén maskuje psom „skutočné farby“. Tak môžeme mať čierne, hnedé, merle, modré alebo lila psy, ale tieto psy sa javia ako zlaté z dôvodu nedostatok eumelanínu v chlpoch. Učinkuje iba na vlasové folikuly, tak farbu môžeme rozlíšiť pomocou pigmentácie nosa, okolia očí. Existuje riziko u týchto jedincov ak sú potomkami merle rodiča, môže byť tiež štena sfarbené merle, ale merling nie je naoko vidieť. Nenechajme sa zmiasť ak nám tvrdia, že merling je na ee red šteniatkach vidieť. Riziko spočíva v tom, že tieto štenatá môžeme nechcene prikrížiť s merle jedincom a merle x merle ako už vieme, môže mať za následok vrodené chyby. Mimochodom existuje pomerne zriedkavá genetická forma vyskytujúca sa u tohto sfarbenia (nielen u BC ale aj iných plemien).

EE – nie je zlatá, ani neprenáša na potomkov (homozygous non-red)
Ee – nie je zlatá, ale prenáša ju na potomstvo (heterozygous non-red)
ee – zlatá, austrálska červená = ee red (homozygous red)
  Agouti - „a“ a dominantná čierna „K“ Tento gén je zodpovedný za produkciu sable, seal, saddeback pattern (sable - každý vlas má viac ako jednu farbu čiže tieňovaná, so sedlom na chrbte) a trikolóru. Tieto gény vyjadrujú variabilné neúplné dominancie. Všetky farby môžu vykazovať sable alebo trikolórne znaky, pričom pigmentácia očí a nosa odhalí, čo je základom farby v prípade sable. Pretože sable gén ovplyvňuje množstvo eumalanínu, v určitých extrémoch (clear sable) merling nie je vidieť, preto nie je sable x merle vo všeobecnosti dobrý nápad krížiť.

ay - sable
at – trikolóra (tanpoint) – recesívna k ay (preto trikolóra neprenáša sable)

Čistú sable vyjadríme ako ayay, zatialčo heterozygotné (ayat) sú zvyčajne sable s určitou mierou tmavšej srsti (shared sable). To je neúplná dominancia ( jedna kópia recesívnych génov má určitý vplyv)

ayay – čistá sable (clear sable)
ayat – tieňovaná sable (shaded sable)
atat – trikolóra (tanpointed)

Existuje další gén, ktorý prepína agouti gény (on/off) a je označovaná ako dominantná čierna a zapísaná ako K. existuje myšlienka, že včetky border collie majú gény pre sable/trikolór, ale ich schopnosť vyjadrovať a produkovať tieto farby nie je daná len ich kombináciou, ale aj tým dominantým čiernym génom K.

KK – nie je sable ani trikolóra a ani neprenáša (Homozygous dominant black)
Kk – nie je sable ani trikolóra, ale prenáša na potomkov (Heterozygous dominant black)
kk – sable alebo trikolóra (Homozygous)